Forum Gündemi:

Konu Başlığı : DNS nedir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : admin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
125
mesajlar
124
konular
1
REP PUANI
Yönetici
Sep 2023
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
09-27-2023, 08:38 AM
DNS (Domain Name System), internet üzerindeki cihazların, bilgisayarların veya web sitelerinin insanlar tarafından daha kolay hatırlanabilir isimlerle (alan adları) tanınmasını sağlayan bir sistemdir. DNS, internet üzerindeki iletişimi daha verimli ve kullanıcı dostu hale getiren temel bir yapıdır.

İşte DNS'nin temel işlevleri ve bileşenleri:

Alan Adları (Domain Names): Alan adları, insanların daha rahat hatırlayabileceği, kelime veya kelime gruplarından oluşan web sitelerinin adlarıdır. Örneğin, "www.google.com" veya "www.wikipedia.org" gibi.

IP Adresleri (Internet Protocol Addresses): Her internet bağlantılı cihazın benzersiz bir IP adresi vardır. IP adresleri, internet üzerindeki cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Örneğin, "216.58.211.100" gibi.

DNS Sunucuları (DNS Servers): DNS sunucuları, alan adlarını IP adreslerine çeviren ve bu bilgileri sağlayan özel sunuculardır. İnternet üzerinde birçok DNS sunucusu bulunur ve bunlar ağ hiyerarşisi içinde görev yaparlar.

DNS'nin çalışma prensibi şu şekildedir:

Kullanıcı, web tarayıcısına bir alan adı (örneğin, "www.example.com") girer.
Web tarayıcısı, bu alan adını bir IP adresine çevirmek için yerel DNS sunucusuna başvurur.
Yerel DNS sunucusu, alan adının IP adresini biliyorsa hemen yanıt verir. Bilmiyorsa, yüksek seviyeli bir DNS sunucusuna sorguyu ileterek bilgiyi alır.
Bu işlem, hiyerarşik bir yapıda devam eder ve sonunda IP adresi bulunur.
Web tarayıcısı, IP adresini kullanarak ilgili web sunucusuna bağlanır ve istenen web sayfasını getirir.
DNS, internetin karmaşık bir yapısını daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirirken aynı zamanda internetin güvenilir ve verimli çalışmasını sağlar. DNS, internet üzerindeki milyarlarca web sitesinin ve cihazın tanınmasını ve iletişimini mümkün kılar.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi