Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Domain ve Tarihi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : admin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
125
mesajlar
124
konular
1
REP PUANI
Yönetici
Sep 2023
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
09-26-2023, 04:59 PM
Alan adı (domain) kavramı, internetin gelişimiyle birlikte ortaya çıkmıştır. İnternetin ilk dönemlerinde, internete bağlı cihazlar arasında bağlantılar IP adresleriyle (Internet Protocol address) kuruluyordu. Ancak IP adresleri, insanların kolayca hatırlayabileceği bir formatta değildi. Bu nedenle, insanların internet sitelerine ulaşabilmeleri için daha kullanıcı dostu ve hatırlaması kolay bir sistem gerekiyordu. İşte bu ihtiyaç doğrultusunda alan adları oluşturuldu.

Alan adlarının tarihi aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1983: İlk alan adı sistemleri oluşturulmaya başlandı ve bu sistemler, Network Solutions, Inc. gibi firmalar tarafından yönetildi.

1985: İlk ticari alan adları kullanıma sunuldu ve firmaların internet üzerinde varlık göstermesi başladı.

1990'lar: Alan adları popülerlik kazandı ve internetteki işletmelerin tanıtımı için önemli bir araç haline geldi. Özellikle ".com" uzantılı alan adları büyük ilgi gördü.

1998: İnternet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) kuruldu. ICANN, alan adlarının kaydını ve düzenlemesini merkezi bir otoriteden bağımsız bir şekilde yönetir.

2000'ler: Alan adı kayıtları hızla arttı ve farklı ülke kodlu alan adları (ccTLD'ler) popülerlik kazandı.

2010'lar ve Sonrası: Alan adları, internetin daha geniş bir yelpazede kullanılması ve çeşitli yeni üst düzey alan adı (TLD) uzantılarının (örneğin, ".app," ".blog," ".guru") tanıtılmasıyla daha da çeşitlendi.

Günümüzde, milyonlarca alan adı kaydı yapılmış durumda ve internet üzerindeki web sitelerine erişim için alan adları vazgeçilmez bir parça haline geldi. Alan adları, insanların internet sitelerini kolayca hatırlamalarına ve erişmelerine yardımcı olan bir köprü görevi görürler. Alan adlarının yönetimi ve kaydı ICANN ve yerel alan adı kayıt kuruluşları tarafından düzenlenir.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi