Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Kişisel Gelişim Ne Zaman Başlamıştır

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : OKYANUSKURDU
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
95
mesajlar
91
konular
2
REP PUANI
Yönetici
Sep 2023
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
10-14-2023, 10:54 PM
Kişisel gelişim, bireylerin kendilerini tanımaları, keşfetmeleri ve potansiyellerini geliştirmeleri için yaptıkları çalışmaları ifade etmektedir. Kişisel gelişim kavramı tarihin farklı dönemlerinde farklı şekillerde ele alınmıştır. Ancak modern anlamda kişisel gelişim 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır.


Kişisel gelişim kavramının ortaya çıkışı, sanayi devrimi sonrasında insanların iş hayatında daha verimli olabilmek için kendilerini geliştirme ihtiyacından etkilenmiştir. Artık bireylerin uzmanlık ve becerilerinin iş hayatında başarılı olmak için tek başına yeterli olmadığı anlaşılmıştır. İnsanların kendilerini yönetebilmeleri, iletişim becerilerini geliştirebilmeleri ve liderlik becerilerini kazanabilmeleri gibi kişisel niteliklerin de önemli olduğu anlaşılmaktadır.


Bu nedenle kişisel gelişim kavramı ilk kez 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Yüzyılın başında yaratıldı. Kişisel gelişim kavramı, dönemin psikolojik ve felsefi fikirlerinden etkilenerek günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. Günümüzde kişisel gelişim kitapları, seminerler, eğitimler ve koçluk hizmetleri gibi pek çok farklı kaynak aracılığıyla bireylerin kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmektedir.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi