Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Ramazan Nedir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : admin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
125
mesajlar
124
konular
1
REP PUANI
Yönetici
Sep 2023
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
09-26-2023, 09:07 PM
Ramazan, İslam takvimine göre dokuzuncu ay olan ve İslam inancına göre özel bir ay olarak kabul edilen bir dönemdir. Her yıl İslam takvimine göre kaydırıldığı için Güneş takvimine göre sabit bir tarihi yoktur ve her yıl yaklaşık on gün önce gelir. Ramazan, İslam'ın beş temel ibadetinden biri olan oruç tutma ayıdır.

Ramazan ayı, İslam inancına göre Kuran'ın ilk ayetlerinin peygamber Muhammed'e (s.a.v.) vahiy edildiği aydır ve bu nedenle özel bir dini öneme sahiptir. Müslümanlar için bir ay boyunca gündüzleri oruç tutmak, iftar adı verilen akşam yemeği ile bu orucu açmak geleneksel bir uygulamadır.

Ramazan boyunca Müslümanlar, gün doğumundan gün batımına kadar yiyecek, içecek ve cinsel ilişki gibi bazı dünyevi zevklerden uzak dururlar. Oruç, Müslümanların kendilerini manevi olarak yenileme, kendilerini kontrol etme ve Allah'a yakınlaşma fırsatı olarak görülür. Ayrıca, fakirlik ve açlık gibi zorlu yaşam koşullarını anlama ve empati kurma fırsatı sunar.

Ramazan ayının son günü, Ramazan Bayramı veya Şeker Bayramı olarak adlandırılan bir tatil ile kutlanır. Bu bayram, Müslümanlar arasında sevinç ve paylaşma zamanıdır. Aileler ve arkadaşlar bir araya gelir, özel tatlılar yapılır, yeni giysiler giyilir ve fakirlere yardım edilir.

Ramazan, İslam dünyasında birçok farklı kültürel uygulama ve gelenekle kutlanabilir, ancak temel olarak manevi bir zaman dilimi olarak kabul edilir ve Müslümanlar için önemli bir dini aydır.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi