Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Webmaster hukuk terimleri.

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : OKYANUSKURDU
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
95
mesajlar
91
konular
2
REP PUANI
Yönetici
Sep 2023
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
11-17-2023, 06:50 PM
Web yöneticisi veya webmaster olarak adlandırılan kişiler, bir web sitesinin tasarımı, geliştirilmesi, bakımı ve yönetimi ile ilgilenirler. Bu süreçte, web yöneticileri bazı hukuk terimleriyle de karşılaşabilirler. Bazı örnekler şunlardır:

- Telif hakkı: Bir yaratıcının, orijinal bir eser üzerindeki haklarıdır. Bir web yöneticisi, başka bir kişinin eserlerini kullanırken telif hakkı yasalarına uygun davranmak zorundadır.
- Marka hakkı: Bir işletmenin adı veya logosu gibi tanımlayıcıları koruyan hukuki bir kavramdır. Web yöneticileri, marka hakkı sahibinin izni olmadan markalı materyalleri kullanamazlar.
- Gizlilik politikası: Bir web sitesinin ziyaretçilerine hangi bilgilerin toplandığını ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağını açıklayan bir belgedir. Web yöneticileri, gizlilik politikalarını oluşturmak ve uygulamakla yükümlüdürler.
- Veri koruma: Verilerin toplanması, kullanımı ve saklanması ile ilgili yasal düzenlemelerdir. Web yöneticileri, veri koruma yasalarına uygun olarak kullanıcı bilgilerini toplamak ve saklamakla yükümlüdürler.
- Sözleşme: İki veya daha fazla taraf arasında yapılan bir anlaşmadır. Web yöneticileri, iş ortakları veya hizmet sağlayıcılarla sözleşmeler yapmak zorunda kalabilirler.
- Yasal sorumluluk: Bir web sitesinin içeriği veya kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilecek yasal sorumluluklar. Web yöneticileri, sitelerinin içeriği nedeniyle yasal sorumluluklarını anlamak ve azaltmak için önlemler almak zorundadırlar.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi